Servis klimatizacie

Počas používania klimatizácie dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami. Tým, že sa vo výparníku destiluje tekutina, vytvára sa vhodné prostredie pre plesne, mikroskopické huby, baktérie a vírusy. Môžte si tak privodiť silnú alergickú reakciu, zápal dutín, či angínu. Rodičia alergických detí vedia, o čom hovorím.

Klímu je optimálne čistiť 2x za rok, minimálne však raz ročne. Mnoho ľudí však s klímou do servisu zájde, až keď pocítia pri pustení klímy zápach alebo nefunguje vôbec. Neprečistená klíma môže do interiéru auta vypúšťať až 7-násobne viac baktérií ako sa bežne vo vzduchu nachádza.

 

Ako správne používať klimatizáciu?

aby vám vydržala slúžiť čo najdlhšie bez poruchy a bez negatívneho vplyvu na zdravie vašej rodiny:

  1. Pred spustením klímy v teplých mesiacoch najskôr poriadne vyvetrajte pomocou otvorených okien/dverí, kým ponakladáte deti a batožinu. Šetríte tak klímu aj palivo.
  2. Teplotu znižujte/zvyšujte postupne, aby organizmus neutrpel šok. Optimálna teplota je medzi 19 – 22°C. Teplotný rozdiel vo vnútri a mimo auta by nemal (v lete) byť väčší ako 5°C.
  3. Skôr ako zastavíte auto a ukončíte cestu klímu vypnite, aby sa nazbieraná vlhkosť mohla dostať von z klimatizačného systému.
  4. Ak máte manuálnu klimatizáciu, pri ohreve vzduchu v zime najskôr na chvíľu zapnite vnútorný okruh – rýchlejšie sa zohreje.

Najčastejšie poruchy klimatizácie v aute:

Ak klíma:

  • prestáva chladiť, ide pravdepodobne o nedostatok chladiva. Unikajúce chladivo je možné odhaliť pomocou UV lampy, pretože do chladiva sa pridáva kontrastná látka.
  • po zapnutí zapácha, je to spôsobené práve nadmerným usadzovaním vlhkosti vo výparníku, ktorý nemá pri častom používaní možnosť vyschnúť. Zápach môže spôsobovať aj príliš zanesený peľový filter.
  • vôbec nefunguje a vydáva nezvyčajné zvuky, môže ísť o poškodený kompresor. V ňom koluje olej, ktorý sa postupne opotrebúva. Ak nie je klíma používaná pravidelne, olej sa usadzuje a po prvom spustení klímy môže dôjsť práve k poškodeniu kompresora. A to je potom finančne náročná oprava (stovky EUR).

Ako prebieha kontrola/servis autoklimatizácie?

Klíma sa napojí na špeciálny prístroj, ktorý prekontroluje tesnosť systému, vytiahne a prefiltruje chladivo a doplní ho do optimálnej hladiny. Prístroj prečistí a doplní aj olej v kompresore.

V ďalšej fáze sa celý klimatizačný systém dezinfikuje. Najistejšou dezinfekciou je použitie generatora ozonu.

Veľmi dôležité je vymeniť aj peľový filter, ktorý by sa podľa odporúčania výrobcov mal meniť každých 15 tisíc kilometrov (alebo každý rok). Je však dobré meniť ho pri každom servise klímy, pretože práve vo filtri sa zachytáva najviac nečistôt.

Comments are closed.